adam a čarovná šmyklavka

Adam a čarovná šmykľavka

Viete, prečo sú klokany červené, aké tajomstvo strážia mačky a kto v skutočnosti vyhral súťaž kráľa zvierat? Toto všetko a oveľa viac sa dozviete v tretej rozprávkovej knihe spisovateľky Márie Lazárovej.

adam a čarovná šmyklavka

Z obsahu

Adamko je chlapček s obrovskou fantáziou. A tú veru potrebuje, pretože väčšinu času trávi na dvore úplne sám. Jeho mama totiž nemá veľa času, stará sa o malé dvojičky. V jeden deň sa Adamkovi prihovorí neviditeľný vtáčik Štebotáčik. Z vtáčika a chlapca sa okamžite stanú nerozluční priatelia. Štebotáčik pozná nielen mnoho krásnych príbehov o zvieratkách, ale aj kúzlo čarovnej šmykľavky, ktorá dokáže oboch preniesť, kamkoľvek si len pomyslia. A že sú tie výlety plné dobrodružstiev, na to vezmite jed!

Úryvok

Adam mal rád veľký dvor pri dome. Dalo sa na ňom bicyklovať, kresliť papekom do piesku alebo kopať do kamienkov. A cez plot mohol pozorovať susedovu mačku. Bola celá sivá, len labky mala čierne. Vyzeralo to, ako keby mala ponožky. Volala sa Gréta.
„Chcela by som vedieť, prečo jej dali také meno,“ čudovala sa mama.
Adamovi sa to meno páčilo. Rád si vymýšľal mená pre zvieratká. Mal doma medveďa Veľkú labu, dvoch koníkov Spukyho a Pukyho a lišiaka, ktorého nazval Stopár. Aha, a ešte buldoga Rafyho. Toho mal najradšej. Mama mu ho kúpila, keď mal rok. Odvtedy chodili všade spolu. Rafy sedel pri ňom v kočíku, spával s ním v posteli. Raz sa s ním aj vykúpal. Mama sa hnevala, lebo ho nevedela vysušiť, ale Adam bol šťastný, že si psík mohol zaplávať vo vani. Rafy bol úplne najkrajší zo všetkých psov. Mal dlhé uši, pokrčený nos a hnedý fľak na chrbátiku. A bol mäkký ako vankúš. Mal jedinú chybu – nevedel rozprávať. A on sa potreboval s niekým rozprávať! Možno preto sa prihováral každému, koho stretol. Aj mačke Gréte.
Lenže mačka neodpovedala. Dívala sa naňho okrúhlymi očami a umývala si labku.
„Neodpovie ti,“ ozval sa pri ňom v jeden deň slabý hlások. „Mačky nerozprávajú, škoda reči.“
Adam sa prekvapene poobzeral okolo seba. „Prečo mačky nerozprávajú?“ spýtal sa nesmelo.
„Strážia jedno staré tajomstvo,“ odpovedal hlások.
„To je krásna rozprávka,“ vzdychol chlapček prekvapene. „Nikdy som ju nepočul.“
„Lebo ju nikto nepozná,“ zasmial sa hlások.
„Povieš mi ju?“ zaprosil Adam.
„Veď ti hovorím, že ju nikto nepozná. Ani ja,“ znovu sa zasmial hlások a potom dodal: „Máš dobrého psa. Škoda, že je plyšový!“
„Mama mi nechce kúpiť živého psa,“ vysvetľoval Adam a pozorne sa díval do kríkov, odkiaľ prichádzal hlas. „Mne je to však jedno, mám Rafyho,“ presviedčal rýchlo a pritískal si buldoga k brušku.
„Nehádam sa,“ zatrilkoval hlások.
„Viem, že sa nehádaš,“ prisvedčil chlapček očarene, „povieš mi, kto si?“
„Som vták. A oddnes som iba tvoj,“ povedal hlások.
„Iba môj?“ spýtal sa Adam prekvapene.
„Tvoj,“ prisvedčil hlások niekde nad jeho hlavou.
„Prečo ťa však nevidím?“ začudoval sa chlapček.
„Lebo som neviditeľný,“ zasmial sa hlások.
Chlapček sa prudko nadýchol.
„Myslel som si, že si dinosaurus, to by bolo super. Ale aj neviditeľný vták je super,“ dodal rýchlo, aby vtáčika neurazil. „A ako sa voláš?“
„Štebotáčik,“ poslušne odpovedal hlások.
Adam sa zasmial, bolo to veselé meno.

Knihu Adam a čarovná šmykľavka nájdete v kamenných kníhkupectvách aj e-shopoch.

Kniha je vhodná pre deti od 5-tich rokov, ilustroval ju Ľuboslav Paľo a bola ocenená aj s inými knihami ako Najkrajšia detská kniha jesene 2015.